התכנית "מובילות לטכניון" פותחת השנה את שנתה השישית ובה השתתפו כ- 500 תלמידות משמונה תיכוניים ברחבי העיר חיפה . ברעות זאת השנה השלישית.

התכנית נועדה לתת פתרון לבעיית שיעור הנשים הנמוך הבוחרות לעסוק במקצועות המדעיים והטכנולוגיים, וזאת למרות הישגיהן המרשימים של נשים העוסקות בתחומים אלה.

מטרתה העיקרית של התכנית הנה להגדיל את פוטנציאל התלמידות הנבחנות ביחידות מוגברות במתמטיקה ומדעים.

בבית הספר שלנו "רעות לאמנויות", בחטיבה העליונה, ניתן ללמוד 4 ו-5 יח"ל מתמטיקה ו5 יח"ל במקצועות המדעיים פיסיקה וביולוגיה.

התלמידות, שלקחו חלק בתכנית , זכו להשתתף בהרצאות, מפגשים וסיורים במוסדות אקדמאים ובמפעלי תעשייה, ומטרתם לחשוף את התלמידות לתחומים השונים, ולגלות בפניהן את העולם המיוחד של המדע והטכנולוגיה.

פרויקט המובילות לטכניון הוא פרויקט שש שנתי המלווה את הבנות לכל אורך לימודיהם.

מובילות לטכניון ב"חוויה האולימפית"

ביום חמישי האחרון יצאו בנות המובילות לטכניון מחט"ב "רעות לאמנויות" לביקור ב"חוויה האולמפית".
חוויה אינטראקטיבית רב חושית שלקחה את הבנות למסע בחמש טבעות אל רגעי השיא של המשחקים האולמפיים והרוח האולימפית. כמו כן, שמעו הבנות הרצאה בנושא תזונה נכונה והרצאה של אילנה קרטיש, מתאבקת ישראלית שזכתה ארבע פעמים ברציפות סגנית אלופת אירופה.

במקום הראשון בעבודת החקר

קבוצת הבנות "המובילות לטכניון " ערכה את עבודת החקר, שאותה חויבו לעשות כל תלמידי ט',  "במכון לחקר ימים ואגמים".

כל קבוצה ערכה ניסוי שונה הנוגע בהשפעות חומרים שונים על גידול חיידקים פטוגנים.
 
הדס מטלון ושיר נצר הגישו עבודה בנושא השפעת ריכוזי  מיצוי מרווה יבשה וטריה על גידול חיידק הבצילוס.
 
התקיימה תחרות של עבודות חקר, והעבודה של הדס ושיר זכתה ותתמודד בתחרות הארצית, שתתקיים בירושלים.
 
 

הרצאה של ד"ר ליעד מודריק

במסגרת פעילות של "המובילות לטכניון"  התקימה הרצאה של ד"ר ליעד מודריק. מרצה וחברת סגל האקדמי הבכיר בחוג לפסיכולוגיה בבית הספר למדעי המוח באוניברסיטת תל-אביב. בן היתר מודריק ,היא אשת טלויזיה ורדיו ומגישה בגלי צה"ל.

בהרצאה קיבלנו מידע כיצד המוח בנוי, איך הוא יוצר לנו את העולם הפנימי העמוס ומגוון שאנו חווים באמצעותו. על מה מתבססות ההחלטות שלנו, איך ידע ונסיון מצטבר משפעים על דרך תפיסת העולם שלנו. מהם אותם דחפים ביולוגים שתורמים לעיצוב ההתנהגות שלנו.

 

 

 

 

מחנה קיץ למובילות לטכניון

במהלך חופשת הקיץ השתתפו בנות מכיתה ח' המשתתפות בתוכנית "מובילות לטכניון" במחנה קיץ מטעם חברת "פיליפס" במת"מ.

המחנה נמשך ארבעה ימים במהלכם נחשפו הבנות לתהליכי יצור של מכשירי CT כולל התנסות מעשית בסדנאת אלקטרוניקה לתיקון חלקי חילוף של המכשיר. הבנות ביצעו משימות במשחקי מחשב בהם נדרשה מיומנות תיכנות בשלב ראשוני.

הבנות נטלו חלק בשיח עם מהנדסות צעירות בתחומי תוכנה ומכונות ששיתפו את חוויותיהן מתהליך ההכשרה המקצועית החל מגיל תיכון, צבא ,לימודים אקדמאיים ועד לתפקידן הנוכחי. כמו כן הוזמנו לפעילות במעבדת "פאבלאב" במדעטק ,שם למדו כיצד להשתמש בתוכנית Tinkerard ובאמצעותה ליצר מוצרים במדפסת תלת מימד.